Celoslovenská spomienka tragickej smrti M. R. Štefánika

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

S cieľom sprítomňovať odkaz národného hrdinu generála Štefánika čo najširšej verejnosti organizuje mesto Brezová pod Bradlom v spolupráci s partnermi Celoslovenskú spomienku pri príležitosti 105. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika.

Cyklotrasa z Baťovho kanála popri Mohyle Štefánika do Brezovej pod Bradlom (Modrá 2202) Autor: Vlado Miček
Cyklotrasa z Baťovho kanála popri Mohyle Štefánika do Brezovej pod Bradlom (Modrá 2202) Autor: Vlado Miček

Spoluzakladateľ našej novodobej štátnosti, vedec, vojak, diplomat a štátnik, Milan Rastislav Štefánik, je jednou z kľúčových osobností našich dejín. Bradlianska Mohyla nie je iba miestom jeho posledného odpočinku, ale je skutočným miestom pamäti národa. Májová spomienka na Bradle bude pripomenutím Štefánikovho zakladateľského diela.

Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom Autor: Vlado Miček
Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom Autor: Vladimír Miček

Celoslovenská spomienka vyvrcholí v sobotu 4. mája 2024 na Mohyle generála Štefánika na Bradle. Program otvorí o 14. hodine prelet leteckej techniky. Hostia si uctia pamiatku generála Štefánika položením kvetov za účasti Čestnej stráže a Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR. Zaznejú piesne v podaní Danubius Octet Singers, príhovory pozvaných hostí, duchovné slovo…

Súčasťou spomienky budú sprievodné podujatia pripravené na piatok 3. a sobotu 4. mája – zapálenie ohňov v rohoch Štefánikovej Mohyly na Bradle, programy v múzeách v Košariskách i Brezovej, Služby Božie, divadelné predstavenie (viac v priloženom programe).

Upozorňujeme na dopravnú uzáveru pre individuálnu dopravu na Bradlo (autami i autobusmi). Žiadame preto návštevníkov o odstavenie vozidiel v Brezovej pod Bradlom. A využitie bezplatnej autobusovej dopravy z autobusovej stanice Brezová pod Bradlom. Na Bradlo je možné dostať sa i pešo po vyznačených turistických chodníkoch,“ apeluje mesto Brezová pod Bradlom.