Mohyla M. R. Štefánika

Mohyla M. R. Štefánika na Bradle, Brezová pod Bradlom Autor: Vlado Miček

Mohyla M. R. Štefánika bola slávnostne odhalená na Bradle v nedeľu 23. septembra 1928.

Autorom mohyly je Dušan Jurkovič

Autorom Mohyly na Bradle je Dušan Jurkovič, ktorý bol osobným priateľom Milana Rastislava Štefánika. Jurkovič nie je iba autorom samotnej mohyly, ale je aj autorom myšlienky pochovať M. R. Štefánika a troch talianskych letcov, ktorý s ním zahynuli, na Bradle. Pre túto myšlienku získal Jurkovič súhlas Štefánikových pozostalých a príslušných úradov.

Predstavenie mohyly bolo v roku 1920

Jurkovič predstavil ako bude Mohyla M. R. Štefánika vyzerať už v roku 1920, ale na začatie stavby sa muselo počkať ďalších 7 rokov. Dôvodom bol nedostatok financií. Rozpočet na stavbu mohyly bol 2,8 milióna vtedajších korún. Štátne orgány a ďalšie organizácie dokázali dať dohromady 800.000 korún, zvyšnú chýbajúcu čiastku sa podujal vyzbierať Spolok pre zbudovanie mohyly. Trvalo sedem rokov, kým sa financie podarili vyzbierať.

Mohyla M. R. Štefánika – stavba

Samotná stavba mohyly trvala 280 pracovných dní. Bolo to vďaka tomu, že práce prebiehali na dvoch miestach súčasne. V kameňolome Dreveník na východe Slovenska ťažili spišský travertín, ktorý priamo v kameňolome opracovali na presne určené rozmery. Železnicou ich prepravili do Brezovej pod Bradlom. Na ich prepravu bolo treba 194 vagónov. Druhá skupina na Bradle tieto opracované kvádre skladala. Zaujímavosťou je, že k dispozícii mali iba jedno nákladné auto, zvyšok sa vozil na vozoch ťahaných koňmi.

Bol návrh na rozšírenie mohyly

V roku 1947 navrhol Jurkovič rozšírenie Mohyly na Bradle o dve nové terasy, ktoré mali slúžiť ako pamätník padlým letcom v 2. svetovej vojne. Po nástupe totalitného režimu sa už návrh nezrealizoval. Po roku 1948 boli slávnosti na Bradle zakázané, výnimkou rokov 1968 a 1969. Slávnosti sa obnovili až po novembrovej revolúcii v roku 1989, keď sa prvé ponovembrové zhromaždenie konalo 9. decembra 1989.

Počas socializmu mohyla chátrala

Mohyla počas socializmu chátrala, napriek tomu, že bola kultúrnou pamiatkou. V 80-rokoch minulého storočia dokonca masív Bradla zámerne zalesnili borovicami na ploche 33 hektárov. Rekonštrukcia pamiatky trvala sedem rokov a bola ukončená v roku 1996. Travertín bol poškodený v značnom rozsahu a vymeniť sa muselo až 30 % obloženia Mohyly.

Na Bradle pribudol infobod

Napriek tomu, že rekonštrukcia prebehla, problémom je chýbajúca infraštruktúra pre stúpajúci počet návštevníkov. To sa v súčasnosti zlepšilo, keď sa opäť sprevádzkovala Chata pod Bradlom a bol postavený aj nový Infobod, ktorý slúži návštevníkom mohyly.