Rozhľadňa Inovec, Trenčianske Jastrabie

Rozhľadňa Inovec, Trenčianske Jastrabie Zdroj: Región Trenčín

Rozhľadňa Inovec je jedinečným miestom, ktoré stojí za návštevu. Na vrchu Inovca sa týči elegantná meteorologická telekomunikačná rozhľadňa zvaná „Helene”. Táto “železná lady” pôsobí neprístupným dojmom a vzbudzuje rešpekt, no odmenou za zdolanie strachu z výšky je neopísateľný výhľad. Z vrcholu rozhľadne sa vám naskytne prekrásny pohľad na okolitú krajinu a hory.

Rozhľadňa bola postavená v decembri 2015

Rozhľadňa „Helena” bola postavená v decembri 2015 vďaka spolupráci chatára z Inoveckej chaty a spoločnosti, ktorá mala za cieľ postaviť na Inovci meteorologický radar. Oceľová rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 1 042 m a jej vrchol siaha do výšky 1 061,5 m n. m. Na vyhliadkovú plošinu, ktorá je o päť metrov nižšie, vedie 90 schodov. Na technologickom podlaží sa nachádzajú astronomické prístroje, meteorologická stanica, webkamera a telekomunikačné zariadenie.

Z vyhliadkovej plošiny sa naskytá výhľad na krajinu

Z vyhliadkovej plošiny rozhľadne sa naskytá 360-stupňový výhľad na okolitú krajinu. Môžete obdivovať štíty Veľkej Fatry a Tatier, bradlá Vršatca, kopce Kľak a Veľký Lopeník na Morave, či mestá ako Trenčín, Dubnica nad Váhom, Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany a Bánovce. Pri dobrej viditeľnosti dokonca uvidíte aj siluetu vysielača „Kamzík” v Bratislave. Prístup k rozhľadni vedie z Trenčianskeho Jastrabia cez Inoveckú chatu, odkiaľ trvá výstup približne 40 minút.

Rozhľadňa Inovec, Trenčianske Jastrabie Zdroj: Región Trenčín
Rozhľadňa Inovec, Trenčianske Jastrabie Zdroj: Región Trenčín

S Inovcom je spojený aj príbeh pustovníka Františka Rozvadzkého, ktorý žil v jasni pod vrchom. Stal sa vychýreným bylinkárom a liečiteľom, za ktorým prichádzali ľudia z celého Uhorska. František sa veľmi kajal za svoj čin z mladosti a na znak pokánia nosil každý Veľký piatok drevený kríž z Inovca až do Trenčína. Zomrel vo vlastnoručne vyrobenej truhle na Inovci a jeho telo odpočíva v skalnej hrobke.

V okolí Inovca sa nachádza aj obľúbené vyhliadkové miesto Palúch (1 004 m n. m.) s krásnymi výhľadmi na okolitú krajinu. Neďaleko vrcholu Inovca môžete navštíviť aj prírodnú pamiatku Selecké kamenné more, ktoré je významné z vedeckovýskumného a náučného hľadiska.