Rozhľadňa Poľana

Rozhľadňa Poľana, Brestovec Autor: Vlado Miček

Rozhľadňa Poľana je vysoká 21 metrov, je postavená v nadmorskej výške 530 metrov a každý návštevník, ktorý chce vyjsť na vyhliadkovú plošinu, musí zdolať 119 schodov.

Rozhľadňa Poľana – výhľad

Za zdolanie týchto schodov, však na návštevníkov rozhľadne čaká naozaj exkluzívna odmena. Na moravskej strane je vidieť Kuželov, Javorník, Veľkú nad Veličkou, Veselí nad Moravou. Na slovenskej strane je toho ešte viac. Veľká Javorina, Strážovské vrchy, Tríbeč, Považský Inovec a samozrejme Myjavská pahorkatina.

Zabúdať nemôžeme ani na hrady Branč, Čachtický hrad či Beckov a v neposlednom rade nemôžeme zabudnúť na Mohylu Milana Rastislava Štefánia na Bradle. Údajne sú pri dobrej viditeľnosti vidieť aj Alpy.

Do roku 2015 nebol s rozhľadňou v Brestovci problém. V posledných rokoch musela obec pristúpiť k výmene schodiskových stupňov, zábradlí, pridalo sa na každú stranu lano nakoľko sa veža krútila, čo nebolo dobré po statickej stránke.

Prístupové cesty k rozhľadni

K rozhľadni vedie z cyklotrasy odbočka z hlavného cyklistického ťahu, ktorý vedie z Brezovej pod Bradlom do Vrboviec. K rozhľadni sa dá dostať odbočkou pri slnečných kolektoroch. V zime je tu bežecká trať a v lete tu môžu návštevníci využiť aj turistický chodník, ktorý vedie z Brestovca popri rozhľadni po hrebeni chotára a pri hraniciach až na Veľkú Javorinu.