Manínska tiesňava

Manínska tiesňava

Len kúsok od Považskej Bystrice sa ukrýva malebná Manínska tiesňava. Tento prírodný skvost v srdci Strážovských vrchov láka turistov z blízka i ďaleka. Poďte s nami objaviť čaro tohto očarujúceho miesta.

Národná prírodná pamiatka

Manínska tiesňava patrí pod správu štátnej ochrany prírody Strážovské vrchy. Na území rezervácie platí 4. a 5. stupeň ochrany, čo svedčí o jej výnimočnosti. Tiesňava je najužším kaňonom na Slovensku, pričom steny dosahujú výšku až 400 metrov.

Manínska tiesňava
Manínska tiesňava

Vznik tiesňavy

Za vznikom tejto prírodnej krásy stojí Manínsky potok. Ten sa v priebehu tisícročí zarezával do Manínskeho bradla a rozdelil ho na Veľký a Malý Manín. Vďaka tomu tu nájdete zaujímavú a špecifickú flóru a faunu.

Turistika a horolezectvo

Manínska tiesňava ponúka skvelé možnosti pre turistiku aj horolezectvo. Náučný chodník vás prevedie cez obec Záskalie až do Kostoleckej tiesňavy. Nadšení bádatelia by nemali vynechať Partizánsku jaskyňu s nádherným výhľadom na najväčší skalný previs na Slovensku.

Manínska tiesňava

Zaujímavosti o tiesňave

Ešte pred storočím mala tiesňava úplne iný tvar. Skaly neboli zarastené vegetáciou a najužšie miesto bolo pre vozy neprejazdné. Až v roku 1933 bola časť brala odstrelená a vybudovaná spevnená cesta. Od roku 1967 je tiesňava vyhlásená za štátnu prírodnú rezerváciu.

Ako sa sem dostať?

Tiesňava sa nachádza medzi Považskou Teplou a obcou Záskalie. Priamo cez ňu vedie cesta a náučný chodník. Prechod tiesňavou od autokempingu po začiatok Záskalia trvá približne 30 minút. Na mieste nájdete aj parkovisko a zastávky verejnej dopravy.

Manínska tiesňava

Tipy na výlety v okolí

Okrem samotnej Manínskej tiesňavy stojí za návštevu aj okružný náučný chodník cez Veľký Manín. Ponúka prekrásne výhľady a 12 zaujímavých stanovíšť. V okolí sa nachádza Považský hrad, Súľovské skaly či rozhľadňa Bytča-Hrabové.

Manínska tiesňava je klenotom prírody

Manínska tiesňava je skutočným klenotom slovenskej prírody. Či už ste nadšenec turistiky, horolezectva alebo jednoducho obdivovateľ krás prírody, toto miesto vás určite očarí. Príďte zažiť neopakovateľnú atmosféru a odneste si domov nezabudnuteľné spomienky.

Manínska tiesňava