Považský hrad formou rozšírenej reality, ale aj cez „okno do minulosti“

Považský hrad Zdroj: Trenčín región

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región predstavila nové atrakcie. Považský hrad tak obohatia zážitok návštevníkov už v prebiehajúcej turistickej sezóne. Jednou z noviniek je “okno do minulosti”, cez ktoré si turisti môžu vychutnať pohľad na majestátne pozostatky tejto historickej pamiatky z jedinečnej perspektívy.

Okrem toho KOCR Trenčín región uviedla do prevádzky aj mobilnú aplikáciu Hrady 3D, vďaka ktorej sa návštevníci môžu preniesť v čase a virtuálne obdivovať hrad v jeho niekdajšej kráse. Aplikácia ponúka fascinujúci 3D model hradu, ako aj zaujímavé informácie o jeho histórii a architektúre.

Považský hrad Zdroj: Trenčín región
Považský hrad Zdroj: Trenčín región

Považský hrad v 3D

Hrady, hradné zrúcaniny a zámky v Trenčianskom kraji pripravujú pre svojich návštevníkov rôzne novinky – od špeciálnych prehliadok, zaujímavých podujatí až po nevšedné expozície. Zrúcanina hradu, ktorý sa týči nad dedinkou Považské Podhradie, dostáva v aktuálnej sezóne nádych rozšírenej reality. Mobilná aplikácia Hrady 3D, ktorá vznikla pod taktovou KOCR Trenčín región, prichádza s novým obsahom.

Rozšírenú realitu Trenčianskeho hradu, hradu Beckov a Čachtického hradu dopĺňa v aplikácii nový obsah – vizualizácia hradného paláca Považského hradu. Okrem hradných múrov užívateľ uvidí historické postavy, započúva sa do komentára o histórii hradu, povesti o krásnej Hedvige a môže vyskúšať aj jednoduchú hru, ktorá sa spája práve so spomínaným príbehom,“ uviedol zastupujúci výkonný riaditeľ KOCR Trenčín región Pavol Štefčík.

Ako doplnil, aplikácia zároveň obsahuje aj komentáre v anglickom a nemeckom jazyku, čo do istej miery supluje úlohu sprievodcu na hrade, na ktorom tieto služby návštevník nenájde.

Považský hrad Zdroj: Trenčín región
Považský hrad Zdroj: Trenčín región

Pribudla aj informačná tabuľa

Za zaujímavým pohľadom na Považský hrad turisti nemusia chodiť ďaleko. Priamo pod hradom, na hrádzi Kočkovského kanála, sa môžu vďaka zaujímavej informačnej tabuli pozrieť cez „okno do minulosti“. Vďaka nej zistia, ako  hrad vyzeral v časoch jeho najväčšej slávy, v druhej polovici 17. storočia. V poradí 7. tabuľa uzatvára projekt krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región práve pohľadom na dominantu Horného Považia.

Druhou novinkou, ktorá sprevádza vstup Považského hradu do aktuálnej turistickej sezóny, je „okno do minulosti“ s líniovou kresbou akademickej rekonštrukcie zrúcaniny hradu. Jednoduchou formou približuje milovníkom histórie, ale aj všetkým okoloidúcim, bežcom a cyklistom, krásny odkaz histórie, ktorý nám zanechali minulé generácie,“ informovala marketingová manažérka KOCR Trenčín región Petra Gabrielová.

Považský hrad Zdroj: Trenčín región
Považský hrad Zdroj: Trenčín región

Inovácie prispejú k zatraktívneniu Považského hradu

Tieto inovácie nepochybne prispejú k zatraktívneniu Považského hradu. Zároveň prilákajú ešte väčšie množstvo turistov, ktorí túžia po nevšedných zážitkoch a chcú hlbšie preskúmať bohatú históriu regiónu. KOCR Trenčín región tak opäť potvrdzuje svoje odhodlanie skvalitňovať služby a prinášať návštevníkom jedinečné možnosti, ako spoznávať Krásy Trenčianskeho kraja.