Veľká Javorina, Lubina

Veľká Javorina, Lubina Zdroj: Pixabay

Veľká Javorina, kraľujúca nad Bielymi Karpatmi, predstavuje najvyšší bod tohto pohoria. Na území, ktoré sa rozprestiera medzi vrchmi Durda a Jelenec, sa táto hôrka hrdinsky vypína a zároveň dotvára prirodzenú hranicu medzi Slovenskom a Českom. Jej vrchol, ležiaci v katastri obce Lubina, je známym bodom, ktorý láka nielen turistov, ale aj lyžiarov a milovníkov prírody.

Veľká Javorina: Geografické a hydrologické črty

Vrch Veľká Javorina je súčasťou horského hrebeňa, ktorý sa vinie pozdĺž hranice a zároveň tvorí rozvodie medzi povodiami riek Váh a Morava. Prítoky Veličky odvádzajú vodu z jej západných svahov, zatiaľ čo južné a východné svahy zavlažuje Kamečnica a Tŕstie. Vrcholová oblasť a niektoré časti vrchu sú bez lesného porastu, čím návštevníkom umožňujú vychutnať si rozsiahle panorámy.

Lyžiarske lákadlo a historické stretnutia

Na Veľkej Javorine sa nachádza vysielač a asfaltové cesty vedú až na jej vrchol z oboch strán hranice. Lyžiarske stredisko s vlekmi, Holubyho chata a súkromné chaty tvoria základňu pre zimné športy a odpočinok.

Okrem toho je vrchol miestom, kde sa od dávnych čias stretávajú Česi a Slováci, čo symbolizuje kameň s nápisom o bratskom stretnutí. Slávnosti bratstva, ktoré tu každoročne prebiehajú, nadväzujú na tradície zavedené ešte za Štúrovcov.

Veľká Javorina, Lubina Zdroj: Pixabay
Veľká Javorina, Lubina Zdroj: Pixabay

Prírodná rezervácia a biodiverzita

Prírodná rezervácia Veľká Javorina chráni unikátne lesné spoločenstvá, ktoré tu prosperujú na kyslých pôdach flyšu. Lesy sa vyznačujú prirodzenou obnovou a pôvodnou štruktúrou. Vyskytujú sa tu vzácne rastliny ako mliečivec alpínsky, ale aj bohaté populácie snežienky a mesačnice. Fauna je bohatá na poľovnú zver a zriedkavé druhy hmyzu a pavúkov, občas sa tu vyskytne aj medveď hnedý a salamandra škvrnitá.

Veľká Javorina: Výhľady, ktoré berú dych

Z vrcholu Veľkej Javoriny sa naskytajú nezabudnuteľné výhľady na okolité vrchy a pohoria. Za priaznivých podmienok možno dovidieť až na vrcholy Hrubého Jeseníka, Beskýd či Malú Fatru.

Prístup k vrcholu

Na Veľkú Javorinu vedú rôzne trasy, vrátane asfaltových ciest z Lubiny a Vápeniek. Turisti môžu využiť aj značené turistické chodníky, ako je Cesta hrdinov SNP, žltá značka zo Starej Turej či modrá značka z Lubiny alebo Nové Lhoty.

Veľká Javorina je viac ako len vrchol – je to miesto, kde sa spájajú príroda, šport, história a kultúra. Ako taký, si zaslúži návštevu a objavovanie jej krás, ktoré sa odhaľujú v každom ročnom období.

Pohľad na Veľkú Javorinu od Vyhliadky pod Ovčincom, ktorá sa nachádza nad Sobotišťom. Autor: Vladimír Miček
Pohľad na Veľkú Javorinu od Vyhliadky pod Ovčincom, ktorá sa nachádza nad Sobotišťom. Autor: Vladimír Miček