Hrad Tematín, Lúka

Hrad Tematín, Lúka

Hrad Tematín, majestátne sa týčiaci v pohorí Považský Inovec na západnom Slovensku, je svedkom bohatej histórie siahajúcej až do 13. storočia. Tento impozantný hrad slúžil nielen ako strážca hraníc Uhorska, ale aj ako útočisko pre obyvateľov v časoch ohrozenia.

Vznik hradu

Hrad Tematín bol postavený okolo roku 1250 po vpáde tatárskych vojsk na naše územie. V tomto období sa jazdeckým útočníkom vedeli ubrániť len kamenné stavby, a tak vznikol tento mohutný hrad. Postupom času prešiel rukami viacerých významných a bohatých rodov, ktoré ho dostavovali a opevňovali.

Hrad Tematín, Lúka
Hrad Tematín, Lúka

Súčasná podoba hradu

Súčasná podoba hradu Tematín bola vystavaná okolo roku 1700, keď ho vlastnil rod Berčéniovcov. Mikuláš Berčéni, hlavný generál povstaleckých vojsk Františka Rákociho II., však musel po porážke povstania hrad opustiť. Následne v roku 1710 cisárske vojská hrad vypálili a odvtedy začal pustnúť a zarastať prírodou.

Hrad Tematín, Lúka
Hrad Tematín, Lúka

Poloha a história

Hrad sa nachádza v juhozápadnej časti Považského Inovca na vápencovo-dolomitovom podloží. S výškou 600 m nad morom síce nepatrí medzi najvyššie položené hrady Slovenska, no napriek tomu zostáva výraznou dominantou Stredného Považia. Hrad vlastnili významné rody ako Ujlakiovci, Thurzovci a Berčéniovci. Prešiel masívnymi prestavbami a jeho zánik sa datuje do obdobia okolo roku 1730.

Prevádzka a otváracia doba

V súčasnosti sa na hrade pracuje, no je verejnosti prístupný. Počas sezóny (jún – september) sú Suveníry otvorené v pracovné dni od 9:00 do 15:00 a počas víkendov od 9:00 do 17:00. Areál hradu je otvorený nepretržite. Mimo sezóny sú Suveníry otvorené príležitostne podľa času dobrovoľníkov.

Hrad Tematín, Lúka

Vstupné a bezpečnosť

Vstupné na hrad je 2 eurá pre dospelých, 1 euro pre ZŤP, študentov a dôchodcov a 50 centov pre deti do 8 rokov. Je dôležité mať na pamäti, že vstup do hradu je len na vlastné riziko, keďže ide o ruinu.

Obnova hradu Tematín

Od roku 2007 sa o obnovu hradu stará Občianske združenie Hrad Tematín. Prostriedky na opravu získavajú od darcov, z príspevkov, 2% z dane, z dotácií Ministerstva Kultúry a z podpory rôznych projektov.

Hrad Tematín, Lúka
Hrad Tematín, Lúka

Prístupové cesty

Na hrad vedú viaceré turistické trasy. Najľahšia a najkratšia cesta vedie z rekreačného strediska Bezovec po modrej turistickej značke (4,9 km, cca 1 hodina a 20 minút). Z obcí Lúka a Hrádok sa na hrad dostanete po modrej a žltej značke, pričom tieto trasy sú náročnejšie a dlhšie.

Cyklotrasy

Pre cyklistov sú k dispozícii dve značené cyklotrasy z obce Hrádok. Prvá, zelená trasa, vedie priamo na hrad a späť do obce jednosmerným cyklozjazdom. Druhá, modro značená okružná trasa, začína a končí v Hrádku a vedie po lesných cestách popod vrch Bezovec so zastávkou pri hrade Tematín.

Hrad Tematín je obľúbeným turistickým cieľom

Hrad je nielen význačnou historickou pamiatkou, ale aj obľúbeným turistickým cieľom. Vďaka úsiliu dobrovoľníkov z Občianskeho združenia Hrad Tematín sa postupne obnovuje a sprístupňuje verejnosti. Či už sa rozhodnete vystúpiť na hrad pešo alebo na bicykli, určite vás očarí jeho majestátnosť a bohatá história.

Hrad Tematín, Lúka
Hrad Tematín, Lúka