Čachtický hrad

Čachtický hrad Autor: Vladimír Miček

Čachtický hrad na vápencovo-dolomitickom vrchu v Čachtickom krase v Malých Karpatoch medzi obcami Čachtice a Višňové. Hrad preslávila najmä Alžbeta Báthoryová, ktorá sa narodila v roku 1560 a na hrade mučila mladé dievčatá.

Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia a patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska. V roku 1273 ho napadol a silno poškodil český kráľ Přemysl Otakar II. Medzi prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov, načas patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V roku 1392 prešiel do majetku Ctibora zo Ctiboríc, ktorý vlastnil 20 hradov na Považí.

Hrad mal predovšetkým chrániť hranice Uhorska, preto bol budovaný ako mohutná pevnosť. Nikdy sa nestal prepychovým sídlom. Bývanie na hrade bolo nepohodlné. Jedinou aspoň trochu zdobenou časťou na hrade bola kaplnka.

Od roku 1569 boli vlastníkmi hradu spolu s prislúchajúcim kaštieľom v Častkovciach Nádašdyovci, ktorí ho do držby získali svadbou Františka Nádašdyho s Alžbetou Bátoriovou. V roku 1708 dobyli hrad vojská Františka II. Rákociho a odvtedy začal pustnúť, aj keď začas slúžil ako väzenie.

Zrúcaniny Čachtického hradu tvoria dobre identifikovateľné budovy, postupne sa dvíhajúce na hornom, strednom a dolnom hrade. Opevnenia si zachovali zvyšky štítkových renesančných atík, na hornom hrade sú fragmenty pôvodných omietok s maľbami. Z hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec.

Čachtický hrad Autor: Vladimír Miček
Čachtický hrad Autor: Vladimír Miček

Zdroj: https://cachtickyhrad.eu