Gazdovský dvor, Myjava, časť Turá Lúka

Gazdovský dvor, Myjava - Turá Lúka Autor: Vladimír Miček

Ak hľadáte miesto, kde môžete skúsiť život našich predkov všetkými zmyslami, Gazdovský dvor v Myjave je správne miesto pre vás. Táto stála expozícia typickej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia je nielen statickou ukážkou architektúry, tradícií a remesiel, ale aj živým svedkom poľnohospodárskych udalostí.

Zahľaďte sa do histórie na gazdovskom dvore

Areál Gazdovského dvora sa nachádza v myjavskej mestskej časti Turá Lúka pri evanjelickom kostole. Gazdovstvo, ktoré tu stálo už v 18. storočí, ožilo v podobe autentického dvora s typickými domácimi zvieratami a nástrojmi, ktoré nájdete pripravené na robotu. Gazdovský dvor je miesto, kde nájdete všetko, čo by nemalo na poriadnom gazdovstve chýbať.

Gazdovský dvor, Myjava - Turá Lúka Autor: Vladimír Miček
Gazdovský dvor, Myjava – Turá Lúka Autor: Vladimír Miček

Skúsenosti a tradičné obrady

Jedinečné na Gazdovskom dvore je, že ide o živý areál. Môžete zažiť rôzne tradičné obrady a udalosti. Užiť si kopaničiarsku svadbu, fašiangy, zabíjačku, šibačky, dožinky, dupanie humna. Takisto si vyskúšate varenie slivkového lekváru, prípravu slivkových gulí, oblečiete si myjavský kroj a ešte oveľa viac.

Autentické artefakty

Gazdovský dvor je plný autentických artefaktov, ktoré pochádzajú z darov obyvateľov Myjavy, Turej Lúky, Starej Myjavy, Brestovca, Rudníka, Vrboviec a ďalších kopaničiarskych obcí. Každý z týchto predmetov má svoj vek, prešiel mnohými rukami a prostredníctvom nich tu zostal aj kus života našich predkov.

Gazdovský dvor, Myjava - Turá Lúka Autor: Vladimír Miček
Gazdovský dvor, Myjava – Turá Lúka Autor: Vladimír Miček

Navštívte Gazdovský dvor

Gazdovský dvor v Myjave – Turej Lúke môžete navštíviť v rámci nasledovných otváracích hodín. V zimnej prevádzke od 1. 10. do 30. 4. je dvor otvorený od utoroka do piatka od 12.00 do 16.00 h. V sobotu od 13.00 do 16.00 h. V letnej prevádzke od 1. 5. do 30. 9. sú otváracie hodiny od utoroka do piatka od 12.00 do 18.00 h a počas víkendov od 14.00 do 18.00 h. Počas sviatkov je dvor zatvorený.

Gazdovský dvor – vstupné a kontakt

Vstupné do Gazdovského dvora je pre dospelých 2 EUR, pre deti od 10 do 18 rokov, držiteľov preukazu ZŤP, študentov a dôchodcov 1 EUR. Deti do 3 rokov majú vstup zdarma. Organizované skupiny si môžu prehliadku dohodnúť aj mimo otváracích hodín na telefónnych číslach 0907 202 126 (Elena Živicová, Gazdovský dvor) alebo 034/621 3389 (Hana Cigánková, Kultúrny dom Samka Dudíka).