Zoologická záhrada Bojnice

Zoologická záhrada Bojnice

Národná zoologická záhrada Bojnice, známa aj ako Národná ZOO Bojnice či bojnická zoologická záhrada, je najstaršou a najnavštevovanejšou ZOO na Slovensku. Táto štátna zoologická záhrada, zriadená Ministerstvom životného prostredia SR, sa nachádza v malebnom prostredí kúpeľného mesta Bojnice. Okrem vystavovania živých exponátov sa venuje aj chovu ohrozených druhov zvierat, environmentálnej výchove a starostlivosti o hendikepované živočíchy.

História a základné informácie

ZOO Bojnice otvorila svoje brány pre verejnosť 1. apríla 1955. Rozkladá sa na ploche 41 hektárov, pričom viac ako polovicu tvorí expozičná časť. Vďaka svojej polohe na rozhraní západného a stredného Slovenska v blízkosti Bojnického zámku priťahuje množstvo návštevníkov. Hneď v prvom roku existencie ju navštívilo 45 000 ľudí a do roku 2008 sa tento počet vyšplhal na viac ako 20 miliónov.

Zoologická záhrada Bojnice
Zoologická záhrada Bojnice

Expozície a atrakcie

Medzi najzaujímavejšie expozície patria pavilón opíc, pavilón slonov, akvárium a terárium. Zoo nezabúda ani na svojich najmenších návštevníkov, pre ktorých je určená detská zoo s domčekmi pripomínajúcimi tradičnú slovenskú architektúru. Deti sa môžu zabaviť aj na sedemmetrovej vyhliadkovej veži, z ktorej sa dá zošmyknúť rovno medzi domáce zvieratá. Areál zoo je čiastočne zalesnený, s voľnými lúkami a prirodzeným členením expozícií.

Zoologická záhrada Bojnice
ZOO Bojnice

Kolekcia zvierat

Národná zoo Bojnice sa pýši jedinečnou kolekciou viac ako 360 druhov zvierat z celého sveta, čo predstavuje približne 2700 jedincov. Je to najväčšia kolekcia spomedzi všetkých slovenských zoo. Približne 280 druhov vystavuje ako jediná zoo na Slovensku, napríklad slony africké či antilopy bongo. Zoo sa zapája do európskych záchranných programov, plemenných kníh a medzinárodných plemenných kníh.

Zoologická záhrada Bojnice
ZOO Bojnice

Najvýznamnejšie druhy

Medzi najvýznamnejšie chované druhy cicavcov patria antilopa bongo, slon africký, orangutan bornejský, leopard perzský či lev berberský. Zo vtákov stojí za zmienku ara hyacintová, ibis červený, kondor kráľovský či žeriav príveskový. Zoo sa venuje aj chovu plazov, obojživelníkov a rýb, ako sú anakonda veľká, krokodíl olivový, leguán fidžijský či rosnička bieloperá.

Zoologická záhrada Bojnice má jedinečné prostredie

Národná zoologická záhrada Bojnice je miestom, kde sa snúbi krása prírody s bohatou kolekciou zvierat z celého sveta. Vďaka svojmu jedinečnému prostrediu, expozíciám a aktivitám zameraným na ochranu biodiverzity a environmentnu výchovu si získala srdcia mnohých návštevníkov. Určite stojí za návštevu pre každého milovníka zvierat a prírody.

Zoologická záhrada Bojnice
ZOO Bojnice