Protipožiarna veža IBOvka

Protipožiarna veža IBOvka

Len kúsok od Trenčína, na hrebeni zvanom Čechovka, sa týči nová dominanta regiónu – protipožiarna monitorovacia veža IBOvka. Táto 32,5 metra vysoká veža ponúka nielen dychberúci výhľad na okolitú prírodu, ale zároveň slúži aj na ochranu lesov pred požiarmi.

História miesta siaha do dávnej minulosti

IBOvka stojí na mieste, kadiaľ v minulosti prechádzala historická “Trenčínska cesta”. Táto dôležitá obchodná tepna spájala východnú Moravu s Trenčínom a Považím už v 12. storočí. Cestu využíval aj slávny Matúš Čák Trenčiansky a neskôr české šľachtické rody.

Protipožiarna veža IBOvka
Protipožiarna veža IBOvka

Unikátna konštrukcia a technológie

Veža IBOvka je prvou svojho druhu na Slovensku. Jej konštrukcia je tvorená kompozitným systémom oceľových prútov, styčníkov a drevených hranolov. Na desiatom poschodí sa nachádzajú špičkové technologické zariadenia na monitorovanie požiarov, vrátane dvoch termovíznych kamier, ktoré nepretržite sledujú zvýšenie teploty v okolí.

Zážitky pre turistov a milovníkov prírody

Okrem protipožiarnej funkcie ponúka IBOvka aj jedinečné zážitky pre návštevníkov. Na desiatom poschodí si môžete prenajať miestnosť na pozorovanie vtáctva a prírody z vtáčej perspektívy. Počas výstupu na vežu prekonáte 141 schodov a na jednotlivých poschodiach objavíte zaujímavé náučné a informačné tabule.

Protipožiarna veža IBOvka
Protipožiarna veža IBOvka

Oddych v lone prírody v areáli IBO Relax

Nezabudnite navštíviť aj neďaleký bufet IBO Relax. V jeho areáli nájdete pocitový chodník, príjemné posedenie s krásnym výhľadom, altánky a dokonca aj kone. K dispozícii je tiež prenájom ohnísk na opekanie. IBO Relax pripravuje pre návštevníkov rôzne zaujímavé akcie a podujatia.

Veža IBOvka predstavuje skvelý tip na výlet

Veža IBOvka a areál IBO Relax predstavujú skvelý tip na výlet pre rodiny s deťmi, turistov i cyklistov. Príďte objaviť krásy trenčianskeho regiónu a vychutnajte si nezabudnuteľný pohľad na okolitú prírodu z výšky protipožiarnej veže IBOvka.

Protipožiarna veža IBOvka
Protipožiarna veža IBOvka