Mestská veža v Trenčíne

Mestská veža, Trenčín Zdroj: Mesto Trenčín

Je vstupnou bránou na „hlavné“ Mierové námestie a kedysi nosila názov Dolná brána. Je ideálnym miestom na začatie príjemnej prechádzky historickým centrom mesta, ale aj za romantickými výhľadmi či originálnymi fotografiami sa vám oplatí vyjsť až na jej vrch.

Mestská veža bola súčasťou opevnenia

Mestská veža bola postavená ako súčasť mestského opevnenia zrejme začiatkom 15. storočia. Už od vrcholného stredoveku až dodnes slúži ako južný vstup na Mierové námestie. Gotická veža mestskej brány a jej prejazd je zaklenutý lomeným gotickým oblúkom.

Pôvodná brána bola iba dvojpodlažná, postavená na štvorcovom základe. Neskôr bola brána prestavaná, zvýšená a zosilnená vybudovaním polkruhového barbakanu s menšou predsunutou baštou, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom.

Mestská veža sa postupne rozrástla až na 6 poschodí

Veža bola postupne nadstavená do osembokého pôdorysu na súčasných šesť podlaží. Opevnenie zbúrali v roku 1857. Vo vrchole veže sa pôvodne nachádzal renesančný hodinový stroj zo 16. storočia, ktorý v roku 1934 vystriedali elektrické vežové hodiny. Tie sú stále vo veži ako výstavný exponát. Ak by vás však zaujímal vzhľad historického merača času, môžete si ho pozrieť v Katovom dome.

Dejiny pripomína latinský nápis

Pri obzeraní 32 metrov vysokej veže milovníkom histórie neunikne ani pútavá pripomienka dejín Trenčína v podobe latinského nápisu NISI DOMINUS CUSTODIERIT CIVITATEM, FRUSTRA VIGILAT, QUI CUSTODIT EAM, ktorý je možné vidieť z oboch prístupových strán a hlása stredoveké motto Trenčína: Ak Pán nechráni mesto, márne bdie ten, kto ho stráži.

Mestská veža slúži ako vyhliadka

Hoci nádherný pohľad na dominantu mesta – Trenčiansky hrad, veľkoryso ponúka samotné oblúkové námestie, z Mestskej veže ho uvidíte z inej, o niečo vyššej perspektívy. Rovnako tak aj Farský kostol narodenia Panny Márie.

Z kruhovej vyhliadky na veži sa môžete porozhliadnuť na všetky svetové strany a zhora obdivovať pavlače domov aj historických budov na námestí, či Piaristický kostol a známu židovskú synagógu.

Vnútorné priestory slúžia ako galéria

Vnútorné priestory veže v súčasnosti slúžia ako výstavné plochy pre prezentáciu tvorby rôznych umelcov a ozvláštňujú tak samotnú obhliadku tejto pamiatky. 

Mestská veža je prístupná výťahom zo Sládkovičovej ulice po prvú vyhliadku (balkón) i pre imobilných občanov. Schody v samotnej veži je už potrebné absolvovať pešo.

Otváracie hodiny, vstupné a kontakt

OTVÁRACIE HODINY:

Každý deň od 10.00 do 18.00.

VSTUPNÉ:

deti do 5 rokov: vstup zdarma

deti od 5 rokov, študenti, dôchodcovia, ZŤP: 0,50 €

dospelí: 1 €

hromadné vstupné nad 10 osôb – deti: 0,33 €

hromadné vstupné nad 10 osôb – dospelí: 0,66 €

KONTAKT:

Kultúrno-informačné centrum Trenčín

Mierové námestie 9

Tel.: +421 (0)32 16 186

E-mail: kic@trencin.sk

Zdroj: www.visit.trencin.sk