Park miniatúr, Podolie

Hrad Tematín Zdroj: Park miniatúr

Obec Podolie sa síce nachádza v srdci regiónu troch hradov – Čachtice, Beckov a Tematín, no vďaka jedinečnej turistickej atrakcii, ktorou je Park miniatúr, sa stala centrom pozornosti nielen milovníkov histórie.

Miniatúry ako zachránci kultúrneho dedičstva

Park miniatúr v Podolí je unikátnym produktom cestovného ruchu na Slovensku. V expozícii pod holým nebom je v súčasnosti umiestnených viac ako 80 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní, ako aj rodných domov významných osobností.

Cieľom tvorcov parku je ročne zachrániť v podobe zhotovených miniatúr minimálne 4-5 objektov kultúrneho dedičstva. Tieto modely sú rekonštruované tak, aby pripomínali svoje obdobie najväčšej slávy. Napriek tomu, že mnohé z hradov a zámkov, ktoré kdysi na Slovensku stáli, dnes už existujú len ako ruiny, v Parku miniatúr môžete navštíviť ich miniatúrne repliky, ktoré sú zhotovené v mierke 1:50, pričom niektoré modely, ako kostoly, chaty a rozhľadne, sú v mierke 1:25 až 1:30.

História a vývoj parku

Park miniatúr začal vznikať v roku 2001 z iniciatívy Juraja Hlatkého. Prípravné práce na pozemku začali v roku 2003 a prvý model bol slávnostne pokrstený 25. októbra 2003. Každý rok postupne pribúdali ďalšie modely a 15. júla 2005 sa prvýkrát otvorili brány parku pre verejnosť.

S rastúcim počtom expozícií sa zvyšoval aj počet podujatí. Od roku 2007 sa každoročne koná Deň otvorených dverí, od roku 2012 tematické letné podujatie. Od roku 2013 Nočná prehliadka a od roku 2015 záhadné a veselé putovanie rozprávkovým kráľovstvom na Deň detí.

Praktické informácie

Park miniatúr v Podolí je otvorený od apríla do októbra. V mesiacoch apríl, máj, jún, september a október je otvorený denne od utoroka do nedele v čase od 9:00 do 17:00. V júli a auguste je otvorený rovnako od utoroka do nedele, no návštevníci ho môžu navštíviť o hodinu dlhšie, teda do 18:00.

Návšteva Parku miniatúr ponúka nielen jedinečný zážitok, ale prispieva aj k zachovaniu slovenského kultúrneho dedičstva. Takže ak máte záujem o históriu, alebo hľadáte zaujímavý výlet pre celú rodinu, Park miniatúr v Podolí je skvelou voľbou.

Hrad Tematín Zdroj: Park miniatúr
Hrad Tematín Zdroj: Park miniatúr