Park miniatúr v Podolí otvoril už 20. sezónu

Park miniatúr, Model hradu Krásna Hôrka, Podolie Zdroj: Park miniatúr

Park miniatúr v obci Podolie v okrese Nové Mesto nad Váhom otvoril jubilejnú 20. letnú sezónu. Tohtoročnou novinkou parku je historický model Trenčianskeho hradu.

Podľa správcu Matúšovho kráľovstva, ktoré prevádzkuje Park miniatúr, Juraja Hlatkého, je model Trenčianskeho hradu najväčším objektom parku. Má dĺžku 10 metrov, šírku 6,5 metra a vysoký je 2,5 metra. Jeho výroba trvala dva a pol roka.

Pri otváraní Parku miniatúr som pred 22 rokmi povedal, že raz tu bude 90 modelov. V zime sme urobili päť modelov turistických chát, umiestnime ich počas apríla. Celkovo tak v parku bude už 90 miniatúr,“ priblížil Hlatký.

Ako dodal, darí sa im napĺňať krédo, že každý rok zviditeľnia pre verejnosť štyri objekty kultúrneho dedičstva. „Chceme doplniť turistické chaty z okolia. Máme pripravené dve verzie Holubyho chaty na Veľkej Javorine, dorobili sme chatu v Jalšovom a plánujeme postaviť dve verzie chaty z Inovca,“ doplnil Hlatký.

Súčasťou Parku miniatúr sú podľa neho už všetky hrady z okolia, najbližšou víziou je urobiť dobovú rekonštrukciu kostolíka v Haluziciach.

Začali už prípravy aj na postavenie Oravského hradu. „Opäť sme ho navštívili, získali dokumentácie, nafotili a premerali modely dokumentujúce vývoj hradu a hor sa do práce,“ informoval Park miniatúr na sociálnej sieti.

Zdroj: Park miniatúr Podolie