Festival Kopanice v kroji predstavuje kroje z krajnianskych a myjavských kopaníc

Kopanice v kroji Zdroj: KrasyKopanic.sk

Festival krojov kopaničiarskeho regiónu, Kopanice v kroji, sa po roku opäť vrátil do obce Košariská. Počas víkendu 9. a 10. júla predstavuje kroje z krajnianskych a myjavských kopaníc.

Program začal v sobotu 9. júla o 13.00 h slávnostným otvorením v priestoroch evanjelického kostola v Košariskách. Nasledovala prednáška s prehliadkou krojov zo spomínaných dvoch lokalít. Návštevníci sa dozvedeli ako vyzerali kroje z krajnianskych a myjavských kopaníc, naučili sa viazať ručníky alebo paličkovať čipku. Dostali rady ako sa o kroje starať a ako si ich správne obliekať.

Kopanice v kroji Zdroj: KrasyKopanic.sk
Kopanice v kroji Zdroj: KrasyKopanic.sk

Súčasťou podujatia je aj slávnostné uvedenie kalendárov Kopanice v kroji 2023 v novovybudovanom vzdelávacom centre Albertína. Priamo v múzeu Milana Rastislava Štefánika sú pripravené scénické prehliadky o živote otca Milana Rastislava Štefánika s názvom Príbehy z Krajného – život Pavla Štefánika.

Ďalší program zahŕňa tvorivé dielne a aktivity pre malých aj veľkých zamerané na históriu a kultúru kopaničiarkseho regiónu. Počas dňa sa návštevníci môžu zapojiť do školy tanca a svoje tanečné zručnosti budú môcť predviesť počas ľudovej zábavy. Chýbať nebude ani občerstvenie a ukážky remesiel.

Celý program je možné nájsť na stránke kopanicevkroji.sk a na sociálnych sieťach Kopanice v kroji.

Kopanice v kroji Zdroj: KrasyKopanic.sk
Kopanice v kroji Zdroj: KrasyKopanic.sk

O festivale Kopanice v kroji

Festival Kopanice v kroji sa konal prvý raz v roku 2019 v obci Košariská. Od svojho vzniku má za cieľ popularizovať pestrosť krojov kopaničiarskeho regiónu a šíriť osvetu o ich správnom ustrojení. Takmer každá obec regiónu má svoj kroj, ktorý sa mierne odlišuje od tých ostatných. Tieto kroje majú svoje regule obliekania, ktoré musia byť dodržané. Okrem krojov festival Kopanice v kroji predstavuje návštevníkom aj širší kontext ľudovej kultúry a histórie kopaničiarskeho regiónu.