Rušňové depo, Prievidza

Rušňové depo, Prievidza Zdroj: Mesto Prievidza

V srdci hornej Nitry, v meste Prievidza, sa nachádza viac ako storočné rušňové depo. Toto depo je nielen významnou súčasťou histórie železničnej dopravy na Slovensku, ale od roku 2005 je aj národnou kultúrnou pamiatkou.

História depa

Počiatky rušňového depa v Prievidzi siahajú do roku 1896, kedy bolo postavené malé depo za bojnickým priecestím. S rozvojom železničnej siete v regióne sa však ukázala potreba väčšieho a modernejšieho depa. V rokoch 1912 až 1913 bolo preto vybudované nové depo s piatimi státiami. Ďalšie rozšírenie prišlo v roku 1938, kedy bolo depo zväčšené o ďalšie tri státia na celkový počet osem.

Rušňové depo, Prievidza Zdroj: Mesto Prievidza
Rušňové depo, Prievidza Zdroj: Mesto Prievidza

Architektúra a technologické vybavenie

Rušňové depo v Prievidzi si zachovalo charakteristické znaky architektúry železničných stavieb z počiatkov železničnej dopravy. Vďaka citlivému prístupu pri rekonštrukciách a opravách sa podarilo udržať objekt v dobrom stave až do súčasnosti. Okrem samotnej budovy je pozoruhodné aj zachované technologické vybavenie, ktoré robí z depa najzachovalejšiu stavbu svojho druhu na Slovensku.

Význam pre región

Depo zohralo dôležitú úlohu v rozvoji regiónu hornej Nitry. Železnica umožnila prepravu dreva, kameňa a neskôr aj uhlia z neďalekej Handlovej. Vďaka rozšíreniu depa mohli byť do Prievidze privezené väčšie lokomotívy a ťažšie vlaky, čo podporilo ďalší rozvoj železničnej dopravy v oblasti.

Rušňové depo, Prievidza Zdroj: Mesto Prievidza
Rušňové depo, Prievidza Zdroj: Mesto Prievidza

Rušňové depo je svedectvom histórie železničnej dopravy

Depo v Prievidzi je nielen národnou kultúrnou pamiatkou, ale aj živým svedectvom histórie železničnej dopravy na Slovensku. Jeho viac ako storočná história, unikátna architektúra a zachované technologické vybavenie z neho robia miesto, ktoré stojí za návštevu pre každého milovníka histórie a železníc. Pri prechádzke depom si môžeme živšie predstaviť, ako vyzerali počiatky železničnej dopravy v našom regióne a aký významný krok vpred predstavovalo pre rozvoj hornej Nitry.