Rozhľadňa Stratenec

Rozhľadňa Stratenec

Javorníky, pohorie na česko-slovenskom pohraničí, ukrývajú mnoho krás. Jednou z nich je aj rozhľadňa Stratenec, týčiaca sa na rovnomennom vrchu. Okrem vyhliadkovej veže tu nájdete aj pamätník venovaný padlým vojakom z 2. svetovej vojny. Stratenec je skvelým tipom na nenáročný výlet s krásnymi výhľadmi.

Rozhľadňa a pamätník

Drevená rozhľadňa na Stratenci bola postavená v roku 2008 v nadmorskej výške 1055 m n. m. Je to najvyššie položená rozhľadňa v celých Javorníkoch a nachádza sa na ich najzápadnejšom vrchu, blízko hranice s Českou republikou. Neďaleko veže stojí kamenný pamätník Tri kríže, pripomínajúci troch vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Veľkých Karlovíc počas 2. svetovej vojny.

Rozhľadňa Stratenec
Rozhľadňa Stratenec

Výhľady a okolie

Z rozhľadne sa ponúkajú nádherné výhľady na všetky svetové strany. Na severe uvidíte Moravské Beskydy, na juhu Strážovské vrchy, Súľovské vrchy a za dobrej viditeľnosti aj Malú Fatru. Okolie Stratenca je ideálne pre rodinné výlety, cykloturistiku a v zime aj bežkovanie.

Ako sa dostať na Stratenec

Na Stratenec vedú viaceré turistické trasy rôznej náročnosti. Z Považskej Bystrice a Bytče sa môžete vydať Ráztoky, Podjavorníka alebo Štiavnika. Najkratšia cesta je z Podjavorníka, ktorú zvládnete približne za hodinu. Ďalšie možnosti sú zo smeru od Makova, z oblasti Kasární, alebo z českej strany od Malých a Veľkých Karlovíc či Kohútky.

Rozhľadňa Stratenec
Rozhľadňa Stratenec

Trasa z Kasární

Zaujímavou voľbou je výstup z Kasární, rekreačného strediska pri Makove. Odtiaľto vedie žltá a neskôr červená turistická značka. Žltá vás dovedie do Sedla Gežov, odkiaľ môžete odbočiť na neďaleký Veľký Javorník, najvyšší vrch pohoria. Zo sedla pokračujte po červenej hrebeňom až na Stratenec. Túra trvá 70-90 minút a prekonáte prevýšenie približne 180 metrov na 4,5 km dlhej trase. Zvládnu ju aj menej zdatní turisti a deti.

Výlet na najvyšší bod Javorníkov

Rozhľadňa Stratenec je skvelým cieľom pre všetkých milovníkov prírody a histórie. Spojenie nenáročnej turistiky, krásnych výhľadov a pietneho miesta robí z tohto výletu nezabudnuteľný zážitok. Tak neváhajte a vydajte sa objavovať čaro Javorníkov!

Rozhľadňa Stratenec
Rozhľadňa Stratenec