Kaštieľ Bossányiovcov, Bošany

Kaštieľ Bossanyovcov, Bošany

Bošany, malebná obec na západnom Slovensku, ukrýva vo svojom srdci architektonický klenot – renesančný kaštieľ Bossányiovcov. Táto impozantná stavba je nielen najstaršou, ale aj najvýznamnejšou pamiatkou obce. Poďme sa spoločne ponoriť do jeho bohatej histórie a odkryť tajomstvá, ktoré skrýva.

História kaštieľa

Počiatky kaštieľa siahajú až do 14. storočia, kedy si ho dala postaviť rodina Bossányiovcov na mieste bývalého opevneného hrádku. V 15. storočí prešiel kaštieľ úpravami a stal sa trojpriestorovým hrádkom polygonálnou vežou. Nad dverami v hornej časti čelnej budovy sa dodnes nachádza letopočet 1415.

Kaštieľ Bossanyovcov, Bošany
Kaštieľ Bossányovcov, Bošany

Prestavba na opevnený kaštieľ

Turecké nájazdy prinútili Bossányiovcov prestavať svoju pôvodnú stavbu na veľký opevnený renesančný kaštieľ. S prestavbou začali v roku 1550. Kaštieľ tak získal svoju charakteristickú podobu s nárožnými polygonálnymi vežami a dvoma krídlami.

Baroková prestavba a ďalšie úpravy

V roku 1776 prešiel kaštieľ barokovou prestavbou a ďalšie opravy sa uskutočnili v rokoch 1903 a 1946. Bossányiovci vlastnili majetky obce až do 19. storočia, neskôr ich spravoval nitriansky župan.

Kaštieľ Bossanyovcov, Bošany
Kaštieľ Bossányovcov, Bošany

Významní vlastníci a využitie kaštieľa

Kaštieľ sa stal majetkom podnikateľa Adolfa Schmitta po jeho príchode do Bošian v roku 1857. Neskôr ho získal Salzberger, ktorého tragický osud počas 2. svetovej vojny poznamenal aj osud kaštieľa. V roku 1948 bol kaštieľ znárodnený a slúžil rôznym účelom, ako napríklad škola, hudobná škola či sklad.

Súčasnosť a rekonštrukcia

V súčasnosti je kaštieľ v súkromných rukách a po dlhom období chátrania preš komplexnou rekonštrukciou. Vďaka tomu sa podarilo zachrániť vzácne architektonické prvky, ako sú zvyšky gotickej výzdoby fasády, valené klenby, baroková štuková výzdoba a renesančná sgrafitová výzdoba.

Kaštieľ Bossanyovcov, Bošany
Kaštieľ Bossányovcov, Bošany

Slávne návštevy

Kaštieľ Bossányiovcov sa môže pochváliť aj slávnymi návštevami. Svojho času ho navštívila samotná panovníčka Mária Terézia a dokonca aj svätá Matka Tereza.

Kaštieľ Bossányiovcov je skutočným klenotom architektúry

Renesančný kaštieľ Bossányiovcov v Bošanoch je skutočným klenotom slovenskej architektúry. Jeho bohatá história, prepletená s osudmi významných osobností a udalostí, z neho robí jedinečnú pamiatku. Vďaka nedávnej rekonštrukcii môžeme obdivovať jeho krásu a ponoriť sa do atmosféry dávnych čias. Ak sa teda vydáte do Bošian, nezabudnite navštíviť tento architektonický skvost nachádzajúci sa priamo v srdci obce.

Kaštieľ Bossanyovcov, Bošany
Kaštieľ Bossányovcov, Bošany